вівторок, 25 червня 2024 р.

 


Актуальною темою в міграції, постає питання психологічної допомоги. З цього приводу дуже багато переживаннь, які підвищують рівень тривоги в українців, які і так, знаходяться в досить вразливому стані.

Багато плутанини пов'язано з нерозумінням того, як працює психологічна служба в різних країнах та з рівнем психологісної освіти. З цього, найбільше хейту та страхів в соціальних мережах, оскільки, багато "великих психологів" закінчили двох/місячні курси і вже консультують за великі гроші, що підсилює недовіру до професії та зневагу до істинних фахівців.

Однією із задач українських психологів, є просвіта громадян. Тому, маю сміливість та щире бажання прояснити для українців, тему обрання фахівця для отримання психологічної допомоги. Я живу в Норвегії, тому, зробила невеличкий аналіз по цій країні. Основні моменти виділила в таблиці, яку додаю. Ніщо так не позбавляє від тривоги, як знання ситуації та структура.

Почну, мабуть з того, хто на що має право.

Хочу розділити спочатку те, що статус

"Психолог" в Норвегії, це захищений статус, який підтверджується норвезьким департаментом здоров'я, який дає дозвіл працювати, саме психологом в державному закладі. Також не можна без авторизації вішати табличку на дверях свого кабінету "Психолог".

В Україні - це також захищений статус в закладах освіти чи здоров'я. Людину приймають на роботу, яка має відповідний диплом. В Україні також не може людина на дверях свого кабінету вішати таку табличку, навіть "психотерапевт". Тільки ПП ім'я, прізвище.

Тому, український психолог в Норвегії, не може ОФІЦІЙНО ПРАЦЮВАТИ ПСИХОЛОГОМ В ДЕРЖАВНОМУ ЗАКЛАДІ без підтвердження освіти (авторизації). І це точно не має відношення до того, чи допомогати людям чи ні.

Але, в норвезькому законі (Lov om helsepersonell m.v. (helsepersonelloven) чітко сказано про те, хто не може працювати психологом, надавати будь які психологічні послуги та в кого можуть відізвати ліцензію.

&57 Управління охорони здоров’я Норвегії може відкликати дозвіл, ліцензію чи схвалення спеціаліста, якщо його власник непридатний належним чином займатися своєю професійною діяльністю через серйозне психічне захворювання, психічні чи фізичні вади, тривалу відсутність за професією, вживання алкоголю, наркотиків або речовин із подібними ознаками. наслідки, значний брак професійного розуміння, безвідповідальна діяльність, суттєві порушення обов'язків згідно з цим Законом або постановами, виданими відповідно до нього, або через поведінку, яка вважається несумісною з професійною практикою.

Як висновок з цього, можу додати, що щоб надавати консультаційні послуги в Норвегії без авторизації, може власник своєї фірми. А в державному закладі, можна працювати rådgiver, miljøterapeut, psykoterapeut eller konsulent, helsefagarbeider (assistent).

Доречі, психотерапевту в Норвегії не потрібно мати відповідну освіту, тому і таке зневажливе ставлення до цієї професії.

В Україні, щоб стати психотерапевтом, ще треба довчитися, десь 4 роки до основної освіти. Це варто брати уваги при виборі спеціаліста для отримання допомоги.

Тут хочу зазначити, що, першим питанням до спеціаліста, має бути не те, скільки коштують послуги, а про знайомство з освітою спеціаліста.

Ще один нюанс, який пояснює, чому українці не мають бажання спілкуватися з норвнзькими психологами.

Норвезькі психологи працюють з ПАЦІЄНТАМИ. Дані пацієнтів заносяться в систему і інформація в доступі до всіх служб, з якими працює психолог. Психологи та фахівці часто змінюють своє місце роботи.

В Україні, психолог працює з КЛІЄНТАМИ, а з пацієнтами працює тільки клінічний та медичний психологи в психіатричних лікарнях.

  В загалом "психолог" працює тільки зі здоровими людьми, і якщо в державному закладі, то також веде свою документацію.

В часному порядку, дані про психічне здоров'я клієнта зберігаються особисто у психолога/психотерапевта.

Українські та норвезьки психологи вивчають одні й ті самі психічні процеси та поведінку, тому тільки ви самі обираєте, до кого звернутися по допомогу. Просто ви маєте право знати, що і як відбувається в системі. Різниця полягає тільки в тому, що хтось лікує, а хтось консультує. І ви вже обираєте, що вам зараз потрібно.

Український спеціаліст, маючі відповідну українську освіту, без норвезької ліцензії, але має бажання допомогати, може відкрити свою фірму ENK (стає приватним підприємцем) щоб робити свою добру справу для бажаючих отримати психологічну допомогу. Вибір робить кожен сам і свій. За бажанням, кожен може перевірити інформацію про освіту українського спеціаліста та про його сплату податків будь-кого в Норвегії.

Сподіваюся, що ця інформація стане вам в нагоді при виборі спеціаліста у разі потреби в отриманні психологічної допомоги. Якщо залишилися питання, пишіть їх в коментарях, будемо розбиратися та вивчати норвезькі закони разом. Знання своїх прав та вміння ними користуватися, дуже значно знижує рівень тривожності, що покращує життя. Воно стає легше!

 

Немає коментарів:

Дописати коментар

Список ознак, які вказують, що це вже не психотерапія

  Список ознак,  які вказують, що це вже не психотерапія (складено Boston Associates to Stop Treatment Abuse (Бостонська Організація з припи...